جستجو:

اخبار اقتصادی


سود ساخت‌وساز در تهران دهان «سامسونگ» را هم آب انداخته!

به فاصله یکسال و اندی از دور شدن تهدیدی که بر سر تنها اثر ثبت جهانی شده تهران سایه افکنده بود، بالاخره مشخص شد که همه نگرانی ها از کجا آب می‌خورده و چه کسانی با تخریب سرای قاجاری بازار تهران و تاسیس پاساژ، سر ستیز با مجموعه جهانی کاخ گلستان را داشتند!

به گزارش «تابناک»،  شرکت های کره‌ای مشهوری که نامشان برای ایرانیان آشناست، برخلاف آنچه بسیاری‌مان فکر می‌کنیم، تنها تولید کننده محصولات الکترونیک و لوازم خانگی نیستند بلکه در همه عرصه های تجاری مشغول فعالیت هستند؛ آنقدر که از ساخت پالایشگاه تا خط تولید ماشین آلات راه‌سازی و صنعتی گرفته تا هتل سازی، داروسازی، ترابری، خدمات مراقبتی، گردشگری، مد و حتی مواد غذایی و... دایره تجارتشان را وسیع کرده‌اند و هیچ محدودیتی برای فعالیت خود قائل نیستند.

این خط فکری البته به شرکای تجاری این شرکت در کشورهای مختلف هم سرایت کرده است تا جایی که به تازگی «معماری نیوز» گزارشی منتشر کرده که حکایت از آن دارد که عامل این شرکت در ایران با تاسیس یک شرکت، به همراه شریک تجاری خود وارد بازار پر سود ساخت و ساز در پایتخت شده و در این مسیر از تخریب آثار تاریخی نیز ابایی ندارد.

در این گزارش آمده: در تخریب یکی از سراهای کهن تهران به نام «سرای دلگشا»  نام شخصی به نام «ترامشلو» به چشم می خورد؛ یکی از مالکان اصلی شرکتی که نام آن را  "شرکت بازرگانی دلگشا" به شماره ثبت 271609 گذاشته و برای تخریب سرای تاریخی تهران -که نامش را بر شرکتش گذاشته-، چند سال پیشتر نامه‌ای به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی نوشته و از وی خواسته بود: "گرچه طبق اسناد و مدارک موجود و به شهادت اغلب بازاریان قدیمی تهران، سرای دلگشا در سنوات گذشته احداث گردیده است، لذا توجه حضرتعالی را عطف می‌دارد بر اینکه مگر ... در اثر تبلیغات سوء رقبای تجاری اینجانب می‌تواند آن را در فهرست آثار ملی خود ثبت نماید؟ لذا ... خواهشمنداست دستورفرمایند به اعتراض اینجانب رسیدگی و به طریق مقتضی از نتیجه آن، بنده را مطلع فرمایند".

بدین ترتیب حکم به تخریب سرای قاجاری می‌گیرد و به جایش اسکلت پاساژی بلند مرتبه را برپا می‌کند؛ اسکلتی که با تغییر دولت و اعتراض مدیران جدید میراث فرهنگی و شهرداری تهران به رعایت نشدن حریم آثار تاریخی و قوانین، در یک محکمه قضایی رای با ایجاد تغییراتی در آن داده می‌شود. به این صورت که می‌بایست ارتفاع آن در قسمت جلو کاهش بیابد و ...؛ هرچند هنوز با پهنه بندی های مصوب در منطقه ویژه تاریخی بازار تهران همخوانی ندارد و فراتر از مجاز به حساب می‌آید!

آگهی تغییرات شرکت بازرگانی دلگشا، در روزنامه رسمی شماره 19517 تهران، مورخ 90/12/14 حتی محل رسمی شرکت بازرگانی دلگشا را نیز مکان رسمی دفتر شرکت سامسونگ در تهران معرفی می کند: بزرگراه آفریقا، بالاتر از چهارراه جهان کودک، خیابان پدیدار، پلاک 44 طبقه 5آگهی تغییرات شرکت بازرگانی دلگشا، در روزنامه رسمی شماره 19517 تهران، مورخ 90/12/14 حتی محل رسمی شرکت بازرگانی دلگشا را نیز مکان رسمی دفتر شرکت سامسونگ در تهران معرفی می کند: بزرگراه آفریقا، بالاتر از چهارراه جهان کودک، خیابان پدیدار، پلاک 44 طبقه 5

اما نکته اصلی این گزارش آنجاست که می‌بینیم «علی ترامشلو» و فرزند او «محمد»، یکی از شرکای اصلی «حمیدرضا هاشم نیا» سهامدار اصلی و مالک شرکت سامسونگ در ایران هستند و آدرسی که از شرکت "بازرگانی دلگشا" در اداره ثبت شرکت ها درج شده، با دفتر گروه صعنتی سامسونگ یکی است؛ یعنی در واقع، سرمایه گذار اصلی برای ساخت و ساز تجاری و بلندمرتبه سازی در عرصه میراث فرهنگی تهران، کسی جز مالک و سهامدار اصلی سامسونگ در ایران، حمیدرضا هاشم نیا نیست!

ادامه مطلب ...


تاخیر دولت در واریز یارانه نقدی به روایت نوبخت

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

ادامه مطلب ...


آخرین خبرها از پرواز ایران-آمریکا/ بررسی پیشنهادات شرکت‌های هواپیماساز در ایران

اخبار,اخباراقتصادی,سازمان هواپیمایی

ادامه مطلب ...


لس آنجلس تایمز: آیا مک دونالد به ایران باز می گردد؟

اخبار,اخباراقتصادی,بازگشت مک دونالد به ایران

ادامه مطلب ...


بازنشستگان و کارمندان یک ساعته وام می گیرند!

اخبار,اخباراقتصادی ,تسهیلات  بانکی

ادامه مطلب ...


شفاف‌سازی سیف درباره دارایی‌های بلوکه شده و واکنش عجیب بازار ارز

اخبار,اخبار اقتصادی,دارایی‌های بلوکه شده

ادامه مطلب ...


رابطه قرارداد شوم با چینی‌ها و آمار متناقض از دارایی‌های بلوکه شده

اخبار,اخباراقتصادی ,پول‌های بلوکه شده ایران

ادامه مطلب ...


بی‌اطلاعی نوبخت از نامه وزیر کار

اخبار,اخباراقتصادی , قانون کار

ادامه مطلب ...


کاهش 4 درصدی قیمت مسکن/ شیب ملایم صعودی در اجاره‌ بها

اخبار,اخبار اقتصادی, کاهش 4 درصدی قیمت مسکن

ادامه مطلب ...


قیمت آپارتمان‌های 50متری در تهران +جدول

اخبار,اخباراقتصادی,قیمت مسکن

ادامه مطلب ...صفحه اول

مکتب مجازی
جفت یابی